Yüzme Stilleri

YÜZME TEEKNİKLERİ ,YÜZME HAREKETLERİ,YÜZME STİLLERİ

Serbest yüzme stilleri
-Sırtüstü yüzme stilleri
-Kelebek yüzme stilleri
-Kurbağalama yüzme stilleri

Serbest Yüzme Stili

serbes yüzme stili hareketli

serbes yüzme stili hareketli

Serbest Yüzme stili yüzme stilleri arasında en hızlı olanıdır. Kolun öne doğru uzanarak atılması ve aynı anda ayak çırpma hareketleri ile oluşur. Serbest yüzme de nefes alma kolu ileri doğru uzatırken vücudumuzla sağa yada sola dönerek alınır. Nefes alma serbest yüzme de en önemli unsurlardan biridir. Her kol çekişinde yada her üç kolda bir veya her iki kolda bir nefes alınabilir. Serbest yüzme de kolu ileri doğru uzatırken yavaşca başı

mızı ,vücudumuzla birlikte, sağa yada sola çevirip kulağımız su içinde kalacak şekilde nefes alabiliriz.

Normalde serbest yüzme anında hakaretler hızlıdır. Yaptığımız serbest yüzme stilinin 3 kol bir nefes olduğunu düşünürsek, su içinde yaptığımız 2 kol hareketini hızlı bir şekilde yapabiliriz. Ancak nefes alacağımız 3. kol hareketini diğer iki kol hareketine göre daha yavaş yapıp kolayca nefes alabiliriz.

Kelebek Yüzme Stili

kelebek yüzme şekilleri

kelebek yüzme şekilleri

Kelebek yüzme stili yüzme stilleri içinde öğrenmesi en güç olan stildir.

Yüzme stilleri arasında hızlı bir stil olmasına rağmen serbest yüzme stili kadar hızlı değildir. Bu stildeuzun mesafe gidebilmek için kol ve omuz kaslarının oldukça iyi olması gerekmektedir. Bu yüzme stili genelde sırt üstü ve serbest yüzme stillerinden sonra öğrenilir. Bu stili kişinin kendisinin tek başına öğrenmesi oldukça zordur. Uzman bir antrenör eşliğinde bu stili geliştirmek en doğrusu olacaktır.

Kelebek Yüzmede Nefes: Kelebek yüzme de sağ ve sol kolları aynı anda vücudun yan tarafından çıkarırken aynı anda nefes de alınır. Yüzme sırasında, nefes alma her kol çırpışında olabileceği gibi ilk kol çırpışında kafamız suyun içinde iken diğer çırpış ta alabiliriz. Kollarımızı yan taraftan yukarı kaldıralım sanki iki kolumuzla masaya basıp gövdemizi yukarı kaldırıyormuş gibi. Bu sırada başımız su yüzüne çıkacaktır.Başımız su üzerine çıktığında ağızdan nefes alınır.

Kelebek Yüzmede Nefes: Kelebek yüzme de sağ ve sol kolları aynı anda vücudun yan tarafından çıkarırken aynı anda nefes de alınır. Yüzme sırasında, nefes alma her kol çırpışında olabileceği gibi ilk kol çırpışında kafamız suyun içinde iken diğer çırpış ta alabiliriz. Kollarımızı yan taraftan yukarı kaldıralım sanki iki kolumuzla masaya basıp gövdemizi yukarı kaldırıyormuş gibi. Bu sırada başımız su yüzüne çıkacaktır.Başımız su üzerine çıktığında ağızdan nefes alınır.

Kelebek Yüzmede Kol Hareketleri:

Kelebek yüzme de kollar baışın önünden öne doğru gelerek suyu iki yana iterek hareket sağlanır. İki kolda aynı anda hareket etmelidir. Yunus gibi kıvrım hareketi yapıldığından, kelebek yüzme de omurgaya oldukça iş düşmektedir. Ayaklar bitişik bir şe

kilde iki ayak birden kıvrım şeklinde hareket eder.

Kelebek yüzme, yüzme stilleri arasında en zor olan yüzme stilidir. Yoğun k

as birikimine ihtiyaç vardır. Genelde yüzücüler serbest yüzme ve sırtüstü yüzme de epeyce yol kaydettikten sonra kelebek yüzmeye başlarlar. Kelebek yüzme stilini geliştirmek oldukça emek isteyen bir iştir. Ancak şunu da ifade etmekte fayda var ki: Kelebek yüzme en şık yüzme stildir.

Sırt Üstü Yüzme Stili

Sırtüstü yüzme diğer yüzme sitillerine göre en kolay öğrenilen ve en rahat olan yüzme stilidir. Sırt üstü yüzme de baş suyun üzerinde olduğundan nefes problemi diğer yüzme stillerine göre daha az olur. Sadece kol çırpışlarında başımız suyun içine girebilir.Sırt üstü yüzme sigara içen ve nefes problemi yaşayan kişiler için en ideal yüzme stilidir.

Sırt Üstü Yüzme Kol Hareketleri:

sırt üstü yüzme şekilleri resimli

sırt üstü yüzme şekilleri resimli

Yüzme sırasında, birinci kol su yüzüne dik olacak şekilde kalçanın yanından su yüzüne çıkarken diğer kol uzanabileceğiniz en son mesafeden yana doğru gelir. Birinci kol başın arkasından suya girdikten sonra suyu geriye doğru iterek hareket sağlanır. Yüzme de kol hareketi, önce suyu çekip sonra itmekle gerçekleşir. İlk kol başın arkasında

n suya girdiğinde ikinci kolun kalçaya yaklaşması gerekir. Bu hareketler sürekli olacak şekilde devam etmelidir.

Sırt Üstü Yüzme Ayak Hareketleri:

Yüzme de ayağın asıl görevi batmayı engellemektir. Ayaklar su yüzüne çıkmayacak şekilde sürekli olarak hareket etmelidir. Ayak çırpışları mümkün oldukça kalçadan bütün bacağı sallayacak şekilde yapılmalıdır. Ayak uçları dışarı olacak şekilde hareket ettirilmelidir. Yüzme sırasında sürekli ayak çarparsanız belli bir süre sonra yorgunluk başlar.

Sırt Üstü Yüzmede Nefes:

Sırt üstü yüzme de nefes problemi pek yaşanmaz. Başımız ön tarafı su dışında olacağından nefes almakta zorun olmayacaktır. Yalnız göz 45 derece arkaya bakacak şekilde olursa başın su altına girmesi oluşmaz.

Kurbağalama Yüzme Stili
Kurbağalama adından da anlaşıldığı gibi kurbağların sudaki yüzüş stili ile aynıdır. Bu yüzme stilinde ayak ve kol kordinasyonu çok önemlidir. Kurbağalama yüzme ayakların geriye uzatılıp ilk olarak kol hareketi il başlar.Kollar baş önünde birleşik ileri doğru uzatılmış bir şekilde baş suyun içinde ki pozisyon ile başlar.Kol hareketi birbirinin zıttı yönde yanlara doğru hareket ile başlayıp dirsekler bükülü omuz hizasına kadar suyun altında yüzümüz hizasına kadar bir yay çizerek suyun içindeki hareketi başlar yüzümüze doğru yükselen kol yüz hizasından dışarı çıkartıp ileri hızlı bir şekilde uzatırken ayaklar devreye girip kurbağa ayak yaparak kolların ileri uzanması ile ayakların kurbağa ayak yapması aynı zamanda tamamlanır. Nefes almak için dışarıda olan başımızı da suyun içine sokarak hareketin bir turu tamamlanmış olur.

BENZER KONULAR

*Yüzme Stilleri 
*Yüzme ile İlgili Bilgiler
*Yüzme İle İlgili Sözler

Paylaşma
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.